Dlaczego warto wykonać regenerację sprzęgła?

Bardzo wielu kierowców decyduje wymienić różne części samochodowe na ich niezbyt trwałe zamienniki. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne i pozwala nieco zaoszczędzić, jednak wiąże się z ryzykiem zużycia teoretycznie nowych i sprawnych elementów, po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Dotyczy to również sprzęgieł, których wymiana nie jest skomplikowana, ale może być stosunkowo kosztowna. Rozwiązaniem tej sytuacji może być ich regeneracja.

Regeneracja tarczy sprzęgła


Regeneracji mogą być poddane różne elementy układu sprzęgła, w zależności od których zmienia się również sam proces. Tarcze sprzęgła regenerowane są zazwyczaj w zbliżony, określony sposób. Najpierw elementy tarczy zostają rozebrane i oczyszczone. Wymienione zostają przede wszystkim zużyte okładziny cierne. W przypadku problemów z tłumikiem drgań, montowane są również zamienne sprężyny.


Podobnie jak inne części samochodowe, sprzęgło i elementy jego układu posiadają ograniczoną żywotność. Dlatego przy wymianie okładzin szczególne znaczenie ma wybór materiałów ciernych o jak najwyższej jakości, dodatkowo wyróżniających się optymalną grubością. Na trwałość zestawu największy wpływ posiada jednak sposób, w jaki użytkowany jest samochód. Kluczowa jest zwłaszcza intensywność eksploatacji oraz styl jazdy kierowcy.

Naprawa docisku sprzęgła


Regeneracji może podlegać również mechanizm docisku, jeżeli podczas oględzin kondycji poszczególnych elementów sprzęgła okaże się to konieczne. Regeneracja docisku sprzęgła polega na wymianie lub naprawie poszczególnych jego elementów. Można do nich zaliczyć sprężynę talerzową docisku, a także pierścień dociskowy. Decyzję o regeneracji podejmuje się na podstawie analizy stopnia zużycia danych podzespołów. Podczas procesu regeneracji docisk jest również bardzo dokładnie czyszczony. Do elementów sprzęgła należy również łożysko, jednak nie podlega ono tradycyjnej regeneracji. Stosuje się wyłącznie montaż fabrycznie nowego łożyska, przy okazji każdej naprawy lub wymiany sprzęgła.

 Aby regeneracja wszystkich podzespołów przebiegła prawidłowo, musi ona zostać wykonana w sprawdzonym, profesjonalnym zakładzie. Warsztat powinien specjalizować się w tego typu naprawach i posiadać zdecydowaną większość pozytywnych opinii. Również wszystkie materiały, które wykorzystane zostaną do regeneracji sprzęgła, muszą być odpowiednie dla modelu samochodu, a także całkowicie oryginalne. Jednak w przypadku, gdy elementy układu są nadmiernie wyeksploatowane, konieczny może być zakup nowego sprzęgła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz